Trądzik z perspektywy praktykujących kosmetologów - Kosmetologia w Polsce
Trądzik z perspektywy praktykujących kosmetologów

Trądzik z perspektywy praktykujących kosmetologów

Szkolenia, webinaria, artykuły wraz z równoległą pracą w gabinecie – moja pasja do kosmetologii nie zna granic. Odkrywanie, doświadczanie i dzielenie się wszysktim tym, co dotyczy ludzkiego organizmu i skóry sprawia, że czuję się spełniona zawodowo. W ostatnim czasie w ramach kolejnego kanału edukacji, rozpoczęłam spotkania live na Instagramie. Cieszę się, że tak pozytywnie to przyjęłyście! Jednym z moich pierwszych gości była Alicja Śliwowska, znana w sieci jako dr_skinsesh. Wspólnie rozmawiałyśmy o problemie trądziku. Cały live jest dostępny na profilu @kosmetologiawpolsce.pl .

Trądzik jest jedną z najczęściej występujących dermatoz, na rozwój której składa się wiele, różnorodnych przyczyn. To skomplikowana jednostka chorobowa wymagająca kompleksowej terapii. Wieloletnia praktyka pokazuje jednak, że pojęcie trądziku jest często nadużywane.

PRZYCZYNY POWSTAWANIA ZMIAN TRĄDZIKOWYCH: BAKTERIE CZY PROCESY ZAPALNE?

O trądziku mówimy przede wszystkim wtedy, gdy mamy do czynienia z zainfekowanymi gruczołami łojowymi. Skóra trądzikowa to skóra problematyczna, z nieuregulowaną pracą gruczołów łojowych i tendencją do stanów zapalnych. Na patofizjologię powstawania zmian trądzikowych składają się takie czynniki jak: zwiększone wydzielanie sebum, kolonizacja gruczołów łojowych, nadmierne rogowacenie mieszków włosowych oraz – jako efekt końcowy – stan zapalny. Do tej pory jako jedną z głównych przyczyn trądziku wskazywano bakterie. W ostatnich latach zwrócono jednak uwagę na większe znaczenie procesów zapalnych, ponieważ to stan zapalny jak i zjawiska immunologiczne zapoczątkowują mechanizmy prowadzące do tworzenia się wykwitów. Coraz więcej badań wskazuje, że te same drobnoustroje (chociaż w różnych ilościach), mogą wystąpić na skórze dotkniętej problemem trądziku jak i tej, na której problem ten nie występuje. Nie same bakterie są więc problemem, ale ich wpływ na układ odpornościowy. 

Dawniej klasyczną metodą stosowaną w leczeniu trądziku był antybiotyk, działający bezpośrednio na drobnoustroje. Dzisiaj w terapii trądziku najważniejsza jest diagnostyka. Dopiero później, po odczytaniu wyników badań i określeniu możliwości regeneracji skóry, dopierane są odpowiednie zabiegi oraz kosmetyki do pielęgnacji domowej.

najczęstsze przyczyny zmian trądzikowych

Bezpośrednią przyczyną stanów zapalnych jest nadmierna aktywność gruczołów łojowych. Na nadprodukcję sebum może mieć wpływ wiele czynników, których nie należy bagatelizować. Najczęstszą przyczyną są zaburzenia hormonalne. U większości osób dotkniętych problemem trądziku – zwłaszcza kobiet – występuje dominacja androgenowa, która zakłóca gospodarkę hormonalną.

Kolejnym czynnikiem jest prozapalna dieta. Nietolerancja glutenu, laktozy czy innych potencjalnych alergenów przyczyniają się do powstawania zmian chorobowych. Niedobory witamin, mikroelementów wraz z dysbiozą lub rozszczelnieniem jelit – to wszystko z kolei czynniki spowalniające procesy gojenia.

Błędy w pielęgnacji również nasilają problem. Należą do nich: dominacja kosmetyków o działaniu antybakteryjnym, sebostatycznym, zbyt mała ilość kosmetyków kondycjonujących o płaszcz hydro-lipidowych oraz antyoksydantów. Nieumiejętny dobór składników aktywnych czy nagłe wprowadzenie wielu, różnorodnych substancji jednocześnie, również nasilają problem. 

Nadal zbyt małą wagę przykłada się do niehigienicznego trybu życia jako potencjalnej przyczynie zmian chorobowych. Brak snu oraz przewlekły stres mają swoje odzwierciedlenie w problemach skórnych. Bardzo ważna jest zatem regulacja rytmu okołodobowego, wysypianie się i unikanie czynników stresogennych.

Trądzik w większości przypadków nie ma jednej przyczyny – najczęściej bywa rezultatem nakładających się czynników. W tym kontekście szczególnie ważna jest kompleksowa ocena specjalisty. Odpowiedzią na małe, pojedyncze i pojawiające się sporadycznie zmiany skórne może być pielęgnacja domowa, jednak w przypadku rozległych, nawracających i bolesnych ognisk niezbędna jest diagnostyka laboratoryjna.

DIAGNOSTYKA LABORATORYJNA

Wykonanie pełnego panelu badań to najszybsza droga do odnalezienia przyczyn zmian zapalnych. Do najważniejszych badań w przebiegu trądziku należą hormony. Jeśli jednak gospodarka hormonalna zostanie unormowana, a problem będzie powracał, należy szukać pomocy u innych specjalistów. Może się okazać, że niezbędnym elementem będzie wykonanie dodatkowych badań – takich jak USG przysadki, nadnerczy. Niestety na tym etapie często pojawiają się trudności w znalezieniu odpowiedniego lekarza, nie należy się jednak poddawać. Problemy skórne mogą być oznaką poważniejszych zaburzeń czy chorób. Poprawna kolejność prowadzenia pacjentów z trądzikiem to: konsultacja u profesjonalisty – kosmetologa, dermatologa, diagnostyka laboratoryjna i eliminacja przyczyn (dieta, suplementacja, leki). Zabiegi kosmetologiczne wraz ze zmianami w pielęgnacji domowej powinny zostać wprowadzone po uprzednim odczytaniu wyników badań i ocenie zdrowia pacjenta.

PIELĘGNACJA SKÓRY TRĄDZIKOWEJ

Pielęgnacja domowa skóry trądzikowej powinna iść w parze z zabiegami kosmetologicznymi. Te drugie dzięki użytym składnikom i wysokim stężeniom, przynoszą szybsze efekty. Jeśli jednak nie ma takiej możliwości, należy zacząć od zmian w pielęgnacji domowej. Jednymi z najbardziej polecanych kosmetyków do skóry trądzikowej są te zawierające retinoidy. Retinoidy jako jedyne działają na wszystkie aspekty powstawania zmian trądzikowych, a ich dodatkową korzyścią jest działanie przeciwstarzeniowe. Warto również włączyć kosmetyki o działaniu przeciwzapalnym, redukującym przebarwienia – tu niezastąpiony bywa kwas azelainowy.

W pielęgnacji skóry trądzikowej bardzo ważna jest równoległa odbudowa bariery hydro-lipidowej. Wybierając kosmetyki o działaniu nawilżającym należy zwracać szczególną uwagę na  ich skład, unikamy substancji uważanych za komedogenne. Działanie antyoksydacyjne i eliminację wolnych rodników powstałych w procesach zapalnych, uzyskamy wzbogacając pielęgnację o serum z witaminą C.

PODSUMOWANIE

Do terapii skóry trądzikowej należy podejść kompleksowo, stosując równolegle diagnostykę, suplementację, zabiegi kosmetologiczne, pielęgnację domową oraz edukując klienta w zakresie higienicznego trybu zycia. Sięgając po kolejne narzędzia, trzeba jednak pamiętać, że to diagnostyka jest najważniejsza. Dzięki niej terapia będzie skuteczna, a efekty długoterminowe.

No Comments

Post a Comment

Your email address will not be published.

error: Treść jest chroniona prawem autorskim!